A csatorna munkatársai jártak is a szerencsi telken, ahol a létesítménynek állnia kellene, ott azonban csak két tucat méhcsaládatot és hatalmas gazt találtak.
Hadházy bukkant a témára
A beruházásra még 2014-ben nyert 960 millió forint uniós támogatást egy kft., melyből közel 450 millió forintot ki is fizettek, Szerencsen azonban nem épült semmi. A témát Hadházy Ákos parlamenti képviselő vetette fel korrupcióinfóján. A hirbalaton.hu azt írja: a Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint a cég pályázat elnyerése után kérelmezte, hogy a támogatást átadhassa egy másik vállalkozásnak. Ezt jóvá is hagyták azzal, hogy így a helyszín is változik, utóbbi ugyanis Balatonfűzfőre módosult.
Nem ellentétes a balatoni turizmusfejlesztéssel?
Nem való veszélyes üzem a Balaton partjára, mindent el fogunk követni, hogy ez a beruházás ott ne valósulhasson meg – nyilatkozta az Alfahírnek másfél éve Kepli Lajos országgyűlési képviselő (Jobbik) annak kapcsán, hogy egy balatonfűzfői közmeghallgatáson kiderült: folyamatban van a lőporgyár engedélyeztetési eljárása.
“Véleményem szerint a Balaton kiemelt üdülőkörzetébe nem való ilyen veszélyes üzem. Mindent el fogunk követni, hogy ez a beruházás ott ne valósulhasson meg!” – így 2018-ban Kepli.
Korábban Szántódon fémsajtoló üzem éjjel-nappali dübörgése miatt tiltakoztak a környékbeliek (máig eredménytelenül), a fűzfői civilek is arra hivatkoztak: az ilyen jellegű ipari létesítményeket elméletileg tiltja a Balaton-törvény. Szanyi Szilvia, a Balatonfűzfő-Litér Turisztikai Egyesület elnöke arról beszélt: épp a vegyipar miatt nem tudott a turizmus többet fejlődni a városban. Kitörne végre a kelet-balatoni település ebből a „gyári jellegből”.
Tállai András akkori államtitkár tavaly év elején ezekkel az érvekkel állt a fűzfői hadianyaggyár mellé: „Balatonfűzfőn a lőporgyártás az 1920-as évek végétől jogszerűen működött, ezért a szerzett jogokat szem előtt tartva épült be mind a 2000-ben elfogadott Balatoni Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervébe, mind a város településrendezési tervébe, mint ipari-gazdasági terület… A telep újraindítása a Balatoni Területfejlesztési Koncepció turizmusfejlesztési céljaival nem áll ellentétben, figyelemmel arra, hogy a turizmus akkor is virágzott a Balaton környékén, amikor a Nitrokémia még működött…”
Az Alfahír tavaly így fejezte be cikkét: „Csak nem egy új turisztikai attrakció van születőben a Balatonnál? – kérdezhetnénk Tállai András válasza nyomán. Érdekes: ugyancsak nagyjából két éve, egy fűzfői lakossági fórumon egy másik államtitkár, a térség fideszes parlamenti képviselője, Kontrát Károly is azt mondta, hogy a hadianyagüzem nem a Balaton-partra való. Kepli Lajos kérdezte is nyomban, hogy a kormánypárton belül melyik véleményt kell irányadónak tekinteni, Tállaiét vagy Kontrátét, de nem kapott rá választ…”
fotó: Alfahír